Tørkede tomater i olje

Tørkede tomater som du selv legger ned i olje kan anbefales. Hører selvsagt hjemme som forrett (antipasto), og som småspise til velkomstdrinken. Det er jo også en fantastisk oppmerksomhet å ta med seg når man er innbudt til middag.

Tørkede tomater fås kjøpt hos velassorterte grønnsakshandlere, også i løs vekt.
Superkokken sverger til Italienske, da de har en konsistens og en søtlig smak og aroma som er helt suveren.
Disse kan man gjerne spise slik de er – rett ut av posen, ha dem hele eller oppskjærte i salater, eller med pasta.

Det er flere varianter hvordan man legger tomater i olje, avhengig av smak og behag og om du ønsker å ha dem veldig myke.

Ingredienser:
500 g tørkede tomater
Vann
6-8 ss eddik
Hvitløk i skiver
Kapers
Oregano
Ansjosfileter (valgfritt)

Legg tomatene i kokende vann tilsatt litt eddik. La vannet koke opp (noen lar tomatene småkoke i vannet i opptil tre minutter). Ta tomatene opp og legg dem til tørk på kjøkkenpapir eller kjøkkenhåndkle noen timer.

Superkokken hopper vanligvis over trinnet med å koke tomatene, for å få en fastere og litt hardere konsistens.

Legg tomatene på glass med lufttett lokk.
Legg først et lag med tomater, deretter hvitløk, kapers, oregano, og eventuelt ansjosfileter.
Over der igjen legger du et nytt lag med tomater, og deretter de andre ingrediensene.
Slik gjør du til glasset er nesten fullt. Press det sammen med et lett trykk, og legg eventuelt på flere lag.
Du kan selvsagt variere med å legge hvitløk over ett tomatlag, kapers over neste tomatlag osv.

Når så glasset er nesten fullt, fyller du på olivenolje slik at oljen dekker tomatene og resten av innholdet. Sett på lokk og la det stå ihvertfall i 10 dager før du prøvesmaker, slik at smakene får satt seg.

Om du ikke skulle ha fersk oregano, bruker du bare tørket.


Stikkord:
, , , , , ,


Del med andre:

0 kommentarer

Det er ingen kommentarer til denne enda...

Hvorfor ikke bli den første til å kommentere, ved å fylle ut skjemaet under?

Legg til en kommentar